10 vende “magjike” që frymëzuan filmat vizatimorë

0 186

Imagjinoni një vend kaq të bukur që ju bën të mendoni se nuk i përket kësaj bote. Ka vende në çdo vend që duket se janë marrë drejtpërsëdrejti nga një përrallë. Këto fshatra simpatik, kështjella të lashta dhe pyje të thella kanë shërbyer si frymëzim për hartuesit e filmave.

Këtu janë disa nga vendet më të mahnitshme që kanë shërbyer si frymëzim për përrallat.

E bukura dhe bisha

Alsace, rajoni francez i famshëm për fshatrat e tij piktoreske. Filmi u bazua në historinë origjinale të shkruar nga Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, një shkrimtare franceze nga shekulli i 19-të. Pra, “qyteti i vogël krahinor” i Belle është, në fakt, një qytet i vogël provincial. Prodhuesit zgjodhën fshatra si Colmar dhe Eguisheim për të portretizuar qytetin e Belle.

Borbardha dhe shtatë xhuxhat

Princesha më e vjetër u frymëzua nga një përrallë popullore gjermane nga Vëllezërit Grimm. Hulumtimet tregojnë se historia mund të ketë qenë e vërtetë dhe se pylli i errët, derri, dhe arkivoli i xhamit tregojnë për ngjarjet që ndodhën rreth Kështjellës Lohr dhe Pyllit Spessrt.

Moana

John Muske, një nga drejtorët, bëri disa kërkime. Ishujt Fixhi, Samoa dhe Tahiti ishin disa prej ishujve që vizitoi për të mësuar rreth kulturës, traditave dhe popullsisë së popullit indigjen dhe për të riprodhuar peizazhet që lë pa frymë Motunui.

Pinoku

Disney e bazoi filmin në romanin e fëmijëve The Adventures of Pinocchio nga Carlo Lorenzini, i cili e përqendroi romanin në qytetin e tij të nënës, fshatin italian të Collodi. Qyteti ishte aq afër zemrës së Carlo-s. Shtëpitë e saj të vogla, rrugët e ngushta prej guri, dhe harqet e bënë këtë fshat toskan pikën e përsosur të fillimit të dizajnimit të Pinocchio.

Brave

Nuk është sekret se filmi është vendosur në Skoci. Kështjella Dunnottar mesjetare që është e rrethuar nga fshati më i gjelbër në botë shërben si vendi i përsosur për aventura.

Frozen

Peizazhi është marrë nga qytetet rurale të Norvegjisë dhe fjordet e saj madhështore. Ju mund të shihni ngjashmërinë në peizazhin natyror, kishat prej druri, arkitekturën e tullave, modelet e tekstilit, madje edhe kafshët. Pse? Për shkak se historia ishte frymëzuar nga Mbretëresha e Snow Queen nga Hans Christian Andersen. Pra, duket e natyrshme që Michael Giaimo, drejtori i artit i Frozen, udhëtoi për në Skandinavi për të kërkuar frymëzim.

Hirushja

Ishte Herbert Ryman që krijoi kështjellën origjinale të Hirushes, e cila u ndërtua më vonë si pjesë e Disney World. Frymëzimi i tij kryesor ishte kështjella Neuschwanstein në Gjermani. Ajo u ndërtua fillimisht nga Mbreti Ludvig II i Bavarisë si një kështjellë shtëpi verore. Kullat e larta të tij, hyrja e harkuar, dhe pyjet përreth përputhen në mënyrë të përkryer me ato nga kështjellat e princit të Hirushes.

Mulan

Filmi është një përshtatje e përrallë popullore e vjetër kineze, The Ballad of Hua Mulan, e cila daton në shekullin e 5-të 6-të. Prodhuesit bënë hulumtime historike dhe vendosën tregimin se ku duhet të kishte ndodhur, midis dinastive Ming dhe Qing. Peizazhi i famshëm i portretizuar në film si Muri i Madh i Kinës dhe qyteti i ndaluar i Pekinit ishin ndërtuar tashmë në atë kohë.

Sirena e Vogël

Kjo kështjellë është pranë një liqeni, jo në të vërtetë pranë oqeanit, por pothuajse një kopje nga ajo në filmin. Kalaja zvicerane e Chillon, në brigjet e liqenit të Gjenevës, ishte frymëzimi për shtëpinë e ëmbël të princit Eric. Kalaja është e rrethuar me ujë, kullat e saj të gjera përputhen me ato të filmit, dhe dritaret e ngushta.

Aladin

Pallati i Jasmine dhe Taj Mahali në Indi janë jashtëzakonisht të ngjashme. Kjo është për shkak se ajo u ndërtua gjatë Perandorisë Indiane Mughal, ku Islami ishte fe zyrtare dhe arkitektura muslimane mbizotëronte.

Leave A Reply

Your email address will not be published.