Zhvendosja e eshtrave të Ibrahim Kodrës, M. e Kulturës njofton shtyrjen e ceremonisë

Ministria e Kulturës njofton se në vijim të kërkesës së fondacionit “Ibrahim Kodra” ceremonia në nderim të Mjeshtrit, Ibrahim Kodra, “Nder i Kombit” i cili do të prehet në Memorialin në Kodrat e Liqenit, shtyhet për një datë tjetër të mëvonshme. Ekzekutorët testamentarë kërkojnë të vlerësojnë momentin më të pjekur për të proceduar me amanetin

Read More...

LETRA/ Amaneti i Ibrahim Kodrës: Të varroset në Tiranë

Dëshira e fundit e Ibrahim Kodrës ka qenë që të varroset në Tiranë. Në një letër të avokatit të tij Fabio Granell të dhjetorit 2007, ai i drejtohet kryeministrit të asaj kohe Berisha që të varroset në një vend të bukur në Tiranë ose në Durrës. Source: Kulture

Read More...

REPORTAZHI/ Një varr, dy amanete dhe zemërim për zhvarrosjen e Ibrahim Kodrës

Nga Lindita Çela Një makinë e zezë funeralesh dhe një punonjës i ministrisë së Kulturës u shfaqën krejt papritur të enjten e kaluar në fshatin Ishëm të Durrësit, duke trazuar rutinën e banorëve të zonës. Misioni i dërgatës nga Tirana ishte zhvarrimi i eshtrave të Ibrahim Kodrës-piktori i njohur shqiptar me famë ndërkombëtare, por përpjekja

Read More...

VIDEO/ Tirana e viteve ‘70

Kjo video është publikuar nga faqja “Tirana dje dhe sot” në FB. Tregon pamjen e kryeqyetitn para 4 dekadash. Në sfond është muzika e vallëzimit të atyre viteve. Source: Kulture

Read More...

Si e bëri “Gjenerali” të famshëm Kadarenë në Kinë

Nga Fenghua Chen* Për fat të keq, Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur u përkthye dhe u bë i njohur në Kinë me shumë vonesë. Përkthyesi dhe shkrimtari kinez, Zhen En Bo, ua dha lexuesve të vendit të vet drejtpërdrejt nga shqipja në vitin 1992. Romanin e botoi shtëpia botuese “Shkrimtari”. Për arsye të tirazhit të

Read More...

Voyager Info: Shqipëria është një tokë për t’u dashur

Pas shumë mediave të njohura botërore që lakojnë emrin e Shqipërisë si pikë e nxehtë turistike, kësaj herë Voyager Info shkruan për vendin tonë se konsiderohet një “ tokë për t’u dashur”. “ Është një vend i vogël mesdhetar, me një natyre të virgjër dhe me mistere kulturore, gjë që kombinohen për të dhënë një […]

Read More...

FOTOT/ Koleksioni i rrallë i fotove me ngjyra i Shqipërisë së periudhës 1914-1918

Studiuesi i njohur Robert Elsie ka publikuar një album fotografish të Shqipërisë së viteve 1914-1918. E veçanta është se ajo janë përpunuar duke u sjellë me ngjyra. Ato janë bërë si kartolina në ato vite nga agjencia gjermane “Purger & Co”.

Read More...

7 arsye për të vizituar Tiranën

Një tjetër portal online ( The Best Travel Places) ka promovuar Shqipërinë si destinacion turisik, por këtë herë në qendër të vëmendjes është kryeqyteti, Tirana. Ja çfarë shkruhet në këtë artikull që rendit arsyet se përse duhet ë vizitohet ky qytet, raporton Monitor: A keni menduar ndonjëherë që të vizitoni Tiranën? Shumë njerëz nuk e […]

Read More...

Fjalë burri: Kur Berisha premtonte zhvarrimin e eshtrave të Ibrahim Kodrës

Sali Berisha ka sulmuar ashpër Ministrinë e Kulturës ditën e djeshme, pasi ajo ka vendosur që të zhvarrosë eshtrat e piktorit të famshëm Ibrahim Kodra, që nga Ishmi, do të sillen në Tiranë. Berisha tha se ky është një akt vandal dhe i pacipë nga Rama. Por, në fakt vetë Berisha kur ishte kryeministër premtoi […]

Read More...

Si po shkatërrohet qyteti i lashtë ilir

Nga Marin Mema Ai është një aks më shumë sesa i frikshëm dhe lidh Tepelenën me Sevasterin e Vlorës. Kah tij, fshatra të shumtë, që duken më shumë se të izoluara. “Këtë të hënë kemi udhëtuar në zbulim të një monumenti të rëndësishëm. Një qendre të fortifikuar ilire, e cila daton që në shekullin e […]

Read More...