Policia e Tiranës: Kujdes kur blini makina online, ja procedurat e mashtrimet gjatë blerjes në këto 4 site

Policia e Tiranës paralajmëron qytetarët të jenë të kujdesshëm kur blejnë makina online. Sipas saj, janë 4 site që mashtrojnë qytetarët. Qytetarët denoncojnë humbjen e shumave të parave deri në 25 mijë euro Blerjet e makinave online janë kthyer tashmë në një biznes të personave që veprojnë për përfitimin e të ardhurave me anë

Read More...

Deri ku mund të arrijë shkenca? “Ne po kalojmë kufirin midis dijes dhe besimit”

Për Aristotelin, fizika qe shkenca parësore që mund të na tregonte pothuajse gjithçka rreth kozmosit. Por ai mendonte gjithashtu se të gjitha gjërat e kanë një aftësi të natyrshme – të quajtur telos – për t’u zhvilluar në potencialin e plotë të tyre. Dhe kështu që i ra barra filozofisë që ta investigonte natyrën

Read More...

Probleme me “search” për gazetën “TemA” në Google. Ja si duhet të hyni në faqen e gazetës!

Prej 48 orësh, Google ka bllokuar search per gazeten “TemA”, per shkak te disa raportimeve dashakeqe kunder gazetes. Redaksia eshte ne kontakt me Google per te tejkaluar situaten. Per te gjithe ata qe jane mesuar te hyjne ne faqe duke kerkuar fillimisht ne Google ju rekomandojme te hyjne direkt duke shkruar www.gazetatema.net ose www.tema.al

Read More...

Harito ndan çmimet e Ekselencës në shërbimet publike, QKB fiton vendin e parë

Qendra Kombëtare e Regjistrimit të Biznesit ka rezultuar si institucioni me performancën më të mirë në dhënien e shërbimeve publike në sportelet e saj për qytetarët. Ndërsa në vendin e dytë është renditur Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve. Çmimet e ekselencës në Shërbimet Publike, ka qenë një projekt i organizuar nga Instituti për Kërkime

Read More...

FOTOT/ Del në treg legjendari Nokia 3310

Celulari mjaft popullor Nokia 3310 u prezantua zyrtarisht. Aparati telefonik u rikthye në version të ri nga gjiganti finlandez. Prezantimi u bë në një konferencë në Barcelonë, ndërsa kompania nuk dha shumë detaje për të, përpos atyre që e kanë veçuar gjithmonë. Pajisja e re ka ekran 7 cm dhe peshon 79.6 gramë. Ka

Read More...

Po vjen “Galaxy S8”, risitë e smartfonit që hapet me sy

Samsung Galaxy S8” do të jetë spektakolar. Gjiganti korean i teknologjisë do të sjellë versionin më të fundit të smartfonëve “Galaxy”, i cili do të ketë përmasa pothuajse sa ato të “Galaxy Mega”. Modeli “Galaxy S8+” do të ketë ekran për përkulur 6.2 inç, kamera high definition me kapacitet 12 megapixel (kamera kryesore) dhe

Read More...

FOTOT/ Ky është Hitachi, treni plumb japonez

“Trenat plumb” do të përshkojnë edhe Evropën. Kjo pasi, teknologjia japoneze e ndërtimit të trenave do të jetë e pranishme edhe në Evropë. Kompania “Hitachi” ka arritur një marrëveshje me qeverinë britanike dhe do të ndërtojë disa trena të shpejtësisë së lartë, që do ta bëjnë më të shpejtë transportin në Londër. Shpenzimet totale

Read More...

VIDEO/ Thoma Gëllçi rrëfen fëmijërinë dhe projektin: RTSH do u bëjë “dalje” politikanëve

Drejtori i RTSH-së, Thoma Gëllçi ka folur për herë të parë për jetën e tij dhe projektin mbi RTSH-në. Gëllçi ka zbuluar detaje që nga fëmijëria e tij e deri te posti i drejtorit të RTSH-së. Ai kujton se kur ishte fëmijë, shpesh e ngacmonin për fotot që kishte 1 vit pas lindjes se

Read More...

10 celularët më me influencë në histori

Celularët janë bërë pjesë e pandalshme e jetës sonë. Gati të gjithë nga ne, e kemi të pamundur që të dalim nga shtëpia apo të qëndrojmë pa i pasur ato me vete. Kompanitë kanë prodhuar lloje të ndryshme, por ka nga ato pajisje që bëjnë diferencën. Nga Motorola 80s DynaTAC, pastaj Nokia 3310 deri

Read More...

Harito: Shqipëria ndër vendet model në rajon për ndërlidhjen dixhitale

“Shqipëria është sot një ndër praktikat më të mira në rajon, sepse kemi ndërlidhur të gjithë sistemet e shtetit në një infrastrukturë të vetme, çka ka bërë që sot një sërë shërbimesh publike merren online. Për shembull  shërbimi i lejeve të ndërtimit, shërbimi i kartës së shëndetit, shërbimet e ZRPP-së etj”.   Deklarata është

Read More...