Këto janë 6 ushqimet më të mira për në mëngjes

0 129

Këtu janë 6 ushqimet më të mira që ju mund të hani në mëngjes.

Veza

Vezët janë padyshim të shëndetshme dhe të shijshme.Studimet kanë treguar se ngrënia e vezëve në mëngjes zvogëlon kaloritë dhe ndihmon në mbajtjen e nivelit të qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe nivelit të insulinës . Vezët përmbajnë antioksidantë  që ndihmojnë në parandalimin e çrregullimeve të syrit .Vezët janë gjithashtu një nga burimet më të mira të kolinës, një lëndë ushqyese që është shumë e rëndësishme për shëndetin e trurit dhe të mëlçisë . Në fakt, ngrënia e vezëve mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Kafe

Kafeja është një pije e mahnitshme për të filluar ditën tuaj.Është e lartë në kafeinë, e cila është treguar për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, vigjilencën dhe performancën mendore.Edhe sasi të vogla të kafeinës mund të arrijnë këto efekte .Frutat e thata

Çaji jeshil

Çaji  jeshil është një nga pijet më të shëndetshme në planet. Ai përmban kafeinë, e cila përmirëson gatishmërinë dhe humorin, së bashku me ngritjen e normës metabolike. Çaji i gjelbër siguron vetëm 35-70 mg kafeinë për filxhan është rreth gjysma e shumës në kafe. Çaji i gjelbër mund të jetë veçanërisht i dobishëm kundër diabetit. Një përmbledhje e 17 studimeve zbuloi se pijet e çajit të gjelbër kishin reduktime në nivelet e sheqerit në gjak dhe të insulinës. Gjithashtu përmban një antioksidant të njohur si EGCG, i cili mund të mbrojë trurin, sistemin nervor dhe zemrën nga dëmtimet.

Kos

Një studim i publikuar në “New England Journal of Medicine” i nxjerrë nga universiteti i Harvardit bënte të ditur cilat ushqime kanë të bëjnë me ndryshimet në peshë, duke renditur 5 top ushqimet që nxisin rrëzimin e kilogramëve të tepërt. Kosi  është një nga ato! Një tjetër arsye për të ngrënë kos: proteinat që ai përmban mund t’ju japin një ndihmë shtesë nëse kërkon të dobësohesh. Kufizo kaloritë dhe sheqernat e panevojshme duke zgjedhur kos të thjeshtë me pak yndyrë. Nëse ke nevojë për një mëngjes më të ëmbël shto ca fruta të freskëta.

Banane
Nuk ka asgjë me te mire se një banane në mëngjes. Ky frut ka dobi te jashtëzakonshme dhe është një burim energjie qe do ju mbaje ne lëvizje gjate paradites.

Qull tërshëre
Tërshëra përmban beta-glukan, një lloj fibre që ndihmon ne uljen e kolesterolit kur hahet rregullisht. Tërshëra është gjithashtu e pasur me acide omega-3 yndyrore, folate dhe kalium.

Leave A Reply

Your email address will not be published.