Liqeni merr ngjyrë rozë në Australi (FOTO)

0 21

Një liqen në Melbourne të Australisë ka marrë ngjyrë rozë duke tërhequr një numër të madh admiruesish për të shkrepur fotografi.

Liqeni artificial në parkun Westgate mori këtë ngjyrë javëve të fundit,

Ngjyra e ndezur ka ardhur si pasojë e rrezeve të diellit, reshjeve të pakta dhe temperaturave të ngrohta. Në këto kushte, algat e liqenit prodhojnë një pigment të kuq të quajtur beta karotinë.

Kjo ka bërë që shumë turistë të dynden drejt këtij liqeni ujë pothuajse çdo verë që nga viti 2013.

Leave A Reply

Your email address will not be published.