Restorantet më të çuditshme në botë

0 215

Në botën tonë moderne, njerëzit luftojnë për një koncept unik. 88% e restoranteve kanë një hapësirë të dedikuar në buxhetin e tyre për marketing! Dhe disa prej tyre janë me të vërtetë të suksesshëm në një mënyrë të jashtëzakonshme. Në këtë artikull do të gjeni restorante që tërheqin njerëz jo vetëm me ushqimin e tyre, por me dizajnin e tyre ekskluziv.

Tualeti Modern dhe enët e tij unike

Koncepti i këtij restoranti në Tajvan bazohet vetëm në artikujt nga banjo. Karriget janë tualete dhe enët janë shërbyer në enë në formë tualeti. Është gjithashtu i famshëm për akulloren e saj që shërbehet në një pjatë që i ngjan një tualeti të mbledhur. Megjithëse enët e Tualetit Moderne mund të na kujtojnë diçka të pangrënshme, cilësia dhe shija thuhet të jetë e mahnitshme.

Darkë në qiell në Emiratet e Bashkuara Arabe

“Darkë në qiell” në Dubai është një koncept i mahnitshëm dhe unik. I gjithë restoranti është një tavolinë e mbajtur nga një vinç në një lartësi prej 50 m. Nëse pëlqeni përvoja ekstreme dhe ushqim të mirë, mund të jetë një ide shumë e mirë.

Restorant Aiguille du Midi në një lartësi prej 3842 m

Ky është një restorant i mrekullueshëm me një pamje të çmendur. Mund ta gjeni në lartësi 3,842 m, në majë të Alpeve franceze, në masivin e Mont-Blanc në ashensorin e famshëm të quajtur Aiguille du Midi. Ky është një vend që ju duhet të shihni për veten tuaj një herë në jetën tuaj. Ka edhe një hotel të lidhur në këtë faqe ku mund të qëndroni dhe të vazhdoni të merrni frymë në ajrin e freskët malor.

Huashan Teahouse në Kinë me një udhëtim në male

Këtu është një sfidë për njerëzit që duan çajin aq shumë sa që janë gati të ngjiten në një mal për të! Vetëm imagjinoni, çaj është vendosur në 2,160 m mbi nivelin e detit dhe rrugën që ju duhet të merrni për të arritur atje është i njohur si Shkallët Qiellore.

Plantacionet e Villa Escudero dhe restoranti me ujëvarëNë Filipine, në afërsi të qytetit të San Pablo, qëndron bukur Villa Escudero Resort. Restoranti i saj ndodhet në këmbët e një ujëvarë!

Tabelat janë të vendosura në mes të ujit. Nuk ka nevojë për t’u shqetësuar. Është krejtësisht e sigurt. Thellësia është rreth 20 centimetra.

Alcatraz E.R, darkë në një spital të burgut

Në mënyrë që të zhytin klientët në një atmosferë më të madhe frike, ata ofrojnë mundësinë për të qenë të prangosur! Nëse ju pëlqen Halloween, ky restorant mund të jetë shumë interesant për ju.

Coppa Club in London

Duket krejtësisht e mahnitshme, apo jo ?! Është e paharrueshme dhe madje edhe një darkë e mërzitshme mund të bëhet e veçantë me këtë dizajn dhe pamje mahnitëse.

Vetëm mos harroni të bëni një rezervim! Është një vend shumë i popullarizuar.

Restoranti Rock në Zanzibar, në mes të Oqeanit Indian

Emri i restorantit “The Rock” është zgjedhur për një arsye. Është vendosur në majë të shkëmbit të ulët. Edhe pse ndërtesa nuk duket e zbukuruar, ajo përshtatet në mënyrë të përkryer me peizazhin lokal.

Ju do të duhet të merrni një varkë për të arritur atje.

Duke ngrënë me gjirafat në Manor Giraffe në Nairobi

Giraffe Manor është një hotel ekskluziv i zotëruar nga The Safari Collection në Nairobi. Çdo përvojë ngrënieje është një aventurë safari ku gjirafat miqësorë vijnë pranë jush, ndërsa ju jeni duke ngrënë ushqimin.

Këtu ju mund të rimbushni veten me ndjenja pozitive dhe të ndiheni të bashkuar me natyrën!

Restoranti nënujor në Anantara Kihavah Villa ku ju mund të hani darkë me peshkaqenë

View this post on Instagram

Diner with my sister at sea underwater 🍽

A post shared by LITA (@artinuch) on

Në Maldive është një restorant nënujor ku mund të eksploroni detin gjatë ngrënies. Ju do të jeni të rrethuar nga peshkaqenë, peshq tropikale dhe breshka, pa nevojë për një zhytje!

Kjo përvojë është e mbushur me momente paqeje dhe harmoni me natyrën!

Cili restorant do të donit të vizitonit? Na tregoni në komentet e mëposhtme!

Leave A Reply

Your email address will not be published.