Turistja që ka vizituar çdo vend të botës. Ja cilat janë destinacionet më të mira në planet

0 127

Gjithçka kishte filluar në ishullin Paqësor të Palaus në korrik të vitit 2015, kur Cassie kishte qenë vetëm 23 vjeçe. Udhëtimi ka zgjatur gjithsej 18 muaj e 26 ditë – dyfish më shpejt sesa rekordi paraprak i Ginisit, transmeton Telegrafi.

Rrugëtimi i saj, ‘Expedition196’, është financuar thuajse krejtësisht nga sponsorët.

Sipas Cassanda De Pecol, janë top dhjetë shtete në tërë botën të cilat ia vlen t’i vizitoni sa më shpejt:

SHBA
“Vjeshta në ‘New England’ është diçka të cilën çdo njeri duhet ta përjetojë. Thonë se shtëpia është aty ku është zemra, dhe aq më shumë që udhëtoj, aq më shumë bindem për këtë thënie. Shtëpia është aty ku është familja, ku është siguria, ku çdo gjë është e njohshme, dhe shteti im është i pasur sa i përket aspektit natyror, prandaj edhe është i rëndësishëm për mua”.

Kosta Rika, Amerikë Qendrore
“Majmunë, pemë të freskëta, muzikë e mirë dhe vullkane… a ka nevojë të flas më shumë?”

Peru, Amerikë Jugore“Pylli Amazonës dhe ‘Aguas Calientes’ (hyrja për në Machu Picchu”.

Vlen të ceket se De Pecol ka shpenzuar një kohë duke jetuar në Peru.

Tunizia, Afrikë Veriore
“Vizitoni Tunizinë për ta përjetuar kulturën veriore afrikane me një ndjesi të Lindjes së Mesme dhe një sasie të jashtëzakonshme të historisë arkeologjike”.

De Pecol gjithashtu ka cekur se Sidi Bou Said (20km larg Tunizit, kryeqytetit) e ka tronditur fare.

Oman, Gadishulli arab
“Vend i përsosur për të vizituar shkretëtira e male, e njëkohësisht për të mësuar nga vendasit të cilët jetojnë në male. Stil krejtësisht i ndryshim i jetesës nga ai që jemi mësuar ne”.

Pakistan
“Pakistani duhet vizituar për ta përjetuar kulturën autentike aziatike dhe për ushqimin e shijshëm”.

Vanuatu
“Për ta përjetuar procesin si është krijuar Kava dhe për të takuar disa nga njerëzit më zemërgjerë në botë”.

Maldivet
“Për të parë ujin më të kaltër që ekziston, rërën më të bardhë dhe për t’u kënaqur vërtet”.

Butan
“Butanin për t’i mësuar jetën në paqe”.

Mongolia
“Edhe Mongolinë duhet vizituar për të parë një stil krejtësisht të ndryshëm të jetesës dhe për të kalëruar kuaj të egër”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.