Normal view

There are new articles available, click to refresh the page.
Today — 25 June 2024Main stream

Euro2024| Përfundon 1-1 përballja Francë-Poloni

25 June 2024 at 20:58

Franca dhe Polonia barazuan 1-1 në një ndeshje të Euro 2024, me Kylian Mbappé dhe Robert Lewandowski që shënuan nga pika e penalltisë. Mbappé, i cili luajti me një maskë mbrojtëse, shënoi për Francën në pjesën e dytë, duke i dhënë epërsi ekipit të tij. Megjithatë, Lewandowski barazoi për Poloninë pas një penalltie të përsëritur, pasi portieri francez Mike Maignan doli para kohe nga vija.

Ky rezultat ishte i dëmshëm për Francën, pasi Austria fitoi grupin D. Gjatë ndeshjes, Franca krijoi disa raste, por nuk arriti të shënojë përveç penalltisë së Mbappé. Trajneri i Francës, Didier Deschamps, u tregua i irrituar me paaftësinë e ekipit për të shfrytëzuar mundësitë e krijuara, ndërsa portieri polak Lukasz Skorupski bëri disa pritje të rëndësishme.

LEXO GJITHASHTU:

The post Euro2024| Përfundon 1-1 përballja Francë-Poloni appeared first on Euronews Albania.

“Do kemi një parti të re”, Alibeaj: Ka një identitet dhe strukturë politike…

25 June 2024 at 20:49

Deputeti Enkeljed Alibeaj ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania ku foli për situatën e re në të cilën ndodhen deputetët demokratë. Ai tha se ndarja në bazë e Partisë Demokratike, është ideologjike, politike dhe ajo është një ndarje e hershme.

Alibeaj tha se 3 vite betejë në kampin opozitarë, tashmë është nevoja e krijimit të një strukture politike të re te e cila njerëzit të kenë besim.

“Ka një identitet sot në shoqërinë shqiptare që njihet si një grup njerëzisht të cilët i kanë qëndruar fortë vlerave fondamentale, si marrëdhëniet me perëndimin, drejtësinë, konceptin e “non gratave”, nevojën që një parti demokratike do duhet të largojë simptomat e korrupsionit të dikurshëm, e mbi të gjitha me nevojën e madhe që opozitat, për të sfiduar regjimin e Ramës do duhet të kenë një fytyrë ndryshe dhe një ofertë të re politike.

Për këtë arsye, po ka një identitet politik, ka qëndrime politike, ka edhe struktura e burime njerëzore, të cilat deri dje quheshin si partia zyrtare e Partisë Demokratike. Për më tepër kemi edhe një program politik. Kështu që janë të gjitha premisat, madje sot e kërkon historia politike e këtij vendi këtë formacion të ri. Kur do krijohet, si do krijohet dhe kush do i bashkohet, kjo është çështje tjetër. Unë jam me idenë se ky proces do të ndodh shpejtë e do të ndodh tani”,-tha Enkelejd Alibeaj.

Ai tha se pjesë e strukturave do të jenë të gjithë ata që kanë funksionuar gjithmonë si pjesë e PD, por kanë qenë ideologjikisht të përçar me grupin që tashmë është partia zyrtare.

The post “Do kemi një parti të re”, Alibeaj: Ka një identitet dhe strukturë politike… appeared first on Euronews Albania.

Të paktën 5 demonstrues të vdekur në protestat kundër qeverisë në Kenia

25 June 2024 at 20:32

Mijëra protestues sulmuan ndërtesat e parlamentit në Nairobi të martën pas lajmeve për miratimin e projektligjit të financave. Një pjesë e ndërtesës iu dogj zjarri.

Numri i përkohshëm i vdekjeve të demonstruesve në kryeqytet , që pritet të rritet, është aktualisht pesë persona, me dhjetëra të plagosur.

Amnesty International raportoi mbi pesëdhjetë arrestime dhe dhjetëra njerëz “të rrëmbyer ose zhdukur nga duart e oficerëve me uniformë dhe pa uniformë”.

Protestat ishin kryesisht të organizuara dhe të udhëhequra në platforma sociale si X dhe TikTok .

Protestuesit arritën të hyjnë në Parlament duke i vënë flakën një krahu të godinës, ndërsa disa deputetë u evakuuan përmes tuneleve të emergjencës.

Ndërtesa të tjera publike u sulmuan gjithashtu, duke përfshirë ndërtesën e Bashkisë së Nairobit.

Jo shumë larg Nairobit, protestuesit u drejtuan drejt një hoteli ku Presidenti Ruto po qëndronte. Ruto u dërgua më pas në bordin e një helikopteri në një vend ende të panjohur.

Gjatë protestave, shoqata e sigurisë kibernetike NetBlocks vuri në dukje një rënie të në disponueshmërinë e internetit , megjithëse vetëm disa ditë më parë autoritetet keniane thanë se nuk do të kufizonin aksesin në internet.

Vendimet e parlamentit që nxitën protestat ishin taksa 16 për qind për bukën dhe 25 për qind për vajin vegjetal, si dhe taksa 2.5 për qind për vlerën e makinave si dhe rritja me 50% e taksës së karburantit.

LEXO GJITHASHTU:

The post Të paktën 5 demonstrues të vdekur në protestat kundër qeverisë në Kenia appeared first on Euronews Albania.

Abraham Linkolnit “i shkrin koka”, statuja prej dylli s’i mbijetoi dot të nxehtit

25 June 2024 at 20:32

Statuja prej dylli e presidentit Abraham Linkoln duket se nuk arriti ti mbijetonte temperaturave të larta, të cilat thyen rekorde këtë javë në SHBA.

Sipas BBC, koka ishte e para që u shkri, e cila më pas u ndoq nga trupi e nga këmbët, të cilat pasi u shkeputën nga trungu u kthyen në pellgje dylli. Megjithatë statuja do të restaurohet.

Memoriali qëndron në vendin e Kampit Barker në Uashington DC – një kamp refugjatësh i kohës së Luftës Civile që strehonte afrikano-amerikanët e dikurshëm të skllavëruar dhe të liruar – tani shtëpia e një shkolle fillore.

Ajo u vendos jashtë shkollës fillore Garrison si pjesë e serisë së Monumenteve Wax nga artistja me bazë në Virxhinia, Sandy Williams IV.

Replika është më shumë se një statujë dylli – është gjithashtu një qiri. Dhe kjo nuk është hera e parë që ka probleme me shkrirjen.

Statuja u instalua në të njëjtin vend shtatorin e kaluar, por versioni i parë i monumentit prej dylli përfshinte mbi 100 fitila që u ndezën para kohe, duke shkrirë një pjesë të konsiderueshme të instalimit të artit përpara ceremonisë së përkushtimit të tij.

LEXONI GJITHASHTU:

The post Abraham Linkolnit “i shkrin koka”, statuja prej dylli s’i mbijetoi dot të nxehtit appeared first on Euronews Albania.

Studimi i ri: Incidentet antisemitike u rritën me 80% në Gjermani

25 June 2024 at 20:02

Antisemitizmi është në rritje në Gjermani, sipas Shoqatës Federale të Qendrave të Kërkimit dhe Informacionit mbi Antisemitizmin.

Studimi i tyre i fundit tregon një rritje prej 80% të incidenteve antisemite vitin e kaluar, më shumë se gjysma e tyre pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor. Gati 5,000 incidente antisemite u regjistruan në vitin 2023, krahasuar me 3,000 në 2022.

1,583 incidente kanë ndodhur në rrugë, më shumë se dyfishi në krahasim me një vit më parë, dhe 999 kanë ndodhur në internet. RIAS gjithashtu regjistroi 471 incidente në institucionet arsimore dhe 311 në transportin publik, dy shifra që janë më shumë se dyfishuar në krahasim me vitin 2022.

Nga incidentet e regjistruara nga RIAS vitin e kaluar, shtatë u klasifikuan si “dhunë ekstreme” , që do të thotë se ato rrezikojnë ose mund të rrezikojnë jetë ose të rezultojnë në lëndime të rënda.

Felix Klein, komisioneri i qeverisë federale për jetën hebreje në Gjermani dhe luftën kundër antisemitizmit, bëri thirrje për masa më të ashpra për të luftuar urrejtjen hebreje.

Megjithë këtë rritje të sjelljes antisemite, një zyrtar i lartë në Këshillin Qendror të Hebrenjve në Gjermani, Daniel Botmann, tha se “nuk po shohim aktualisht efektin e një emigrimi të hebrenjve nga Gjermania”, gjë që është në kontrast me tendencën e vërejtur në Franca fqinje vitet e fundit.

 

The post Studimi i ri: Incidentet antisemitike u rritën me 80% në Gjermani appeared first on Euronews Albania.

Vuçeviç: Serbia e gatshme të bëjë kompromise me Kosovën

25 June 2024 at 19:52

Serbia është e gatshme për “marrëveshje dhe kompromise” në bisedime me Kosovën, tha kryeministri i Serbisë, Millosh Vuçeviç, për agjencinë AFP-në.

Këtë deklaratë, Vuçeviq e dha një ditë para se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të takohen për një rund të ri të dialogut për normalizimin e raporteve, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

“Ne jemi të gatshëm të bëjmë marrëveshje dhe kompromise, që nënkuptojnë se asnjëra palë të jetë fituese absolute apo humbëse absolute, por që Serbia dhe shqiptarët duhet të jetë të kënaqur më mënyrë të barabartë, apo thënë më mirë të pakënaqur në mënyrë të barabartë”, tha Vuçeviq.

“Gjithçka tjetër nuk është dhe nuk mund të ketë qëndrueshmëri afatgjatë”, shtoi ai.

Për herë të fundit, Kurti dhe Vuçiq u takuan në Bruksel më 14 shtator të vitit 2023, kur diskutuan për zbatimin e Marrëveshjes në rrugën drejt normalizimit të raporteve, por ky takim rezultoi pa ndonjë përparim, për shkak të qëndrimeve kontradiktore të palëve.

Më 25 qershor, Kurti deklaroi për gazetarët në Prishtinë se në takimin në Bruksel do të diskutohet për gjendjen e këtij procesi dhe në rrugën përpara.

Ai po ashtu tha se Marrëveshja në rrugën drejt normalizimit të raporteve e bën të mundur normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë “me njohjen de facto në qendër”.

Kurti akuzoi Serbinë për moszbatim dhe shkelje të kësaj marrëveshjeje.

Kjo marrëveshje – e cila u arrit vitin e kaluar – nuk është nënshkruar nga palët, por BE-ja thotë se ligjërisht e obligueshme për Kosovën dhe Serbinë. Kosova kërkon që të nënshkruhet marrëveshja, por Serbia deri më tani ka refuzuar një gjë të tillë.

Marrëveshja prej 11 nenesh, ndër tjerash parasheh edhe një nivel të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë dhe njohje të ndërsjellë të simboleve shtetërore, ndërsa kërkon nga Prishtina dhe Beogradi që t’i zbatojnë, po ashtu, të gjitha marrëveshjet e mëhershme të arritura gjatë dialogut.

BE-ja – e cila që nga viti 2011 ndërmjetëson dialogun për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, ka kritikuar palët për moszbatimin e marrëveshjes.

LEXONI GJITHASHTU:

The post Vuçeviç: Serbia e gatshme të bëjë kompromise me Kosovën appeared first on Euronews Albania.

Pse Spanja nuk njeh Kosovën? Avokati Gashi rendit arsyet

25 June 2024 at 19:50

Avokati Tomë Gashi, ftuar në Euronews Albania tha se njohja e Kosovë nga Spanja është shumë herë më e rëndësishme për të se takimi i Kurtit me Vuçiç.

Gashi tha se megjithëse vendimi është i vonuar, dhe se Spanja ka mbajtur nj qëndrim të dyfishtë ndihma e saj do të ishte shumë e rëndësishme për Kosovën.

Ai theksoi se sa më shumë shtete ta njohin Kosovën aq më pak gjasa do të ketë që Serbia të shkaktojë tensione në rajon.

“Duket se nisma e Spanjës sado është e vonuar, është e mirëpritur dhe e mirëseardhur dhe shpresojmë që të ketë efekt. Spanja në deklarimet nuk mund ta luaj rolin e dyfishtë sepse ata e mirëpresin dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa nuk pranon pavarësinë e Kosovës.

Ndihma e tyre do të ishte shumë e mirë dhe  do të ndikonte në qetësimin e këtyre problemeve që gjithmonë  shkakton Serbia, sepse sa më shumë shtete që njohin realitetin aq me pak gjasa ka Serbia që të  ta luaj këtë lojë djallëzore që po e bën prej 25 vitesh që nga çlirimi dhe 16 vite pas shpalljes së pavarësisë” tha ai.

LEXO GJITHASHTU:

The post Pse Spanja nuk njeh Kosovën? Avokati Gashi rendit arsyet appeared first on Euronews Albania.

Pse PD proteston në 11 korrik? Luan Baçi jep arsyet: Alarm i madh për qytetarët

25 June 2024 at 19:47

Deputeti Luan Baçi ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania ku foli për protestën e ardhshme të Partisë Demokratike.

Protesta do të zhvillohet më 11 korrik e sipas Luan Baçit kërkesa kryesore e kësaj proteste do të jetë vënia në vend e drejtësisë.

“Kërkesa kryesore është vënia në vend e drejtësisë. Sali Berisha kryetari i Partisë Demokratike është i arrestuar politik me urdhër të Edi Ramës. ka tre vite që hetohet çështja e kompleksit Partizani dhe nuk ka asnjë akuzë as për Sali Berishën dhe as për Jamarbër Malltezin.

Luan Baçi e quajti një padrejtësi dhe çmenduri mbajtjen për 6 muaj nën arrest të kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha ndërkohë që ndaj tij ende nuk ka asnjë akuzë.

“Kjo është një padrejtësi shumë e madhe që bëhet në Shqipëri. Kur mbahet 6 muaj në banesë i arrestuar Sali Berisha, pa akuzë, pa e thirrur asnjëherë, kjo është një çmenduri dhe një alarm i madh për të gjithë qytetarët shqiptarë”,-tha Luan Baçi.

The post Pse PD proteston në 11 korrik? Luan Baçi jep arsyet: Alarm i madh për qytetarët appeared first on Euronews Albania.

“When we see us”, muzeu zviceran shfaq piktura të njerëzve me ngjyrë në 100 vite

25 June 2024 at 19:22

Arti afrikan aktualisht po përjeton Rilindjen në Evropë. Më në fund, muzetë e mëdhenj, panairet e artit dhe koleksionet private në të gjithë kontinentin kanë filluar të përqafojnë si kurrë më parë vepra të artistëve me origjinë afrikane dhe atyre të kombësive afrikane.

Ekspozita monumentale që është hapur në Bazel të Zvicrës është e para në llojin e saj, duke bashkuar 100 vjet pikturë të kësaj kategorie për të festuar natyrën e shumë anshme të përvojave të njerëzve me ngjyrë në të gjithë globin, si nga kontinenti afrikan ashtu edhe nga diaspora e tij e madhe.

Ekspozita “When we see us” organizohet rreth gjashtë temave Përditshmëria , Gëzimi  Argëtimi , Pushimi , Sensualiteti , Spiritualiteti dhe Triumfi si dhe Emancipimi 

Shumica e mbi 150 veprave të ekspozuara, të krijuara nga talente të shquara dhe të reja në skenën e artit afrikan, nuk janë parë kurrë në Zvicër, as nuk janë shfaqur ndonjëherë në një shkallë të tillë në Evropë.

Ekspozita do të zgjasë deri më 27 tetor 2024.

LEXONI GJITHASHTU:

The post “When we see us”, muzeu zviceran shfaq piktura të njerëzve me ngjyrë në 100 vite appeared first on Euronews Albania.

Vetmia lidhet me rrezikun e goditjes në tru tek të moshuarit

25 June 2024 at 19:14

Vetmia mund të lidhet me një rrezik të shtuar të goditjes në tru tek të moshuarit, ka zbuluar një studim i ri.

Studiuesit nga Harvardi ekzaminuan të dhënat e mbi 12,000 të moshuarve të moshës 50 vjeç e lart dhe gjurmuan nivelet e vetmisë dy herë mw tw larta se 4 vite mw parw.

56 për qind rrezik më i lartë për goditje në tru

Pjesëmarrësit që u identifikuan si të vetmuar gjatë vlerësimit të parë kishin një shans 25% më të madh për të përjetuar një goditje në tru krahasuar me ata që nuk e kishin.

Ata që raportuan ndjenja të vazhdueshme të vetmisë në të dy vlerësimet, kishin një rrezik 56% më të lartë për goditje në tru krahasuar me ata që nuk ndiheshin vazhdimisht të izoluar.

“Sidomos kur përjetohet në mënyrë kronike, studimi ynë sugjeron se vetmia mund të luajë një rol të rëndësishëm në incidencën e goditjes, e cila tashmë është një nga shkaqet kryesore të paaftësisë afatgjatë dhe vdekshmërisë në mbarë botën,” tha njw nga studiuesit.

Vetmia është një çështje e përhapur që prek miliona njerëz në Evropë. Një sondazh i kryer në vitin 2022 zbuloi se mesatarisht, rreth 13% e të anketuarve raportuan se ndiheshin të vetmuar shumicën ose gjatë gjithë kohës.

Vetmia nuk është vetëm një faktor rreziku i mundshëm për goditjet në tru. Izolimi social shoqërohet me një rritje prej rreth 50% të rrezikut të Alzheimerit dhe një rritje prej 29% të rrezikut të sëmundjeve të zemrës, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Psikologjikisht, vetmia shoqërohej gjithashtu me përqindje më të larta të depresionit, ankthit dhe vetëvrasjes.

LEXO GJITHASHTU:

The post Vetmia lidhet me rrezikun e goditjes në tru tek të moshuarit appeared first on Euronews Albania.

Grupi D mbyllet me surpriza/ Austria e para dhe Franca e dyta, Holanda mbetet e treta

By: Nevila
25 June 2024 at 20:07

Grupi D duket se sjell edhe surprizat më të mëdha deri në këtë pikë të Euro 2024, teksa në një grup ku bënte pjesë Franca dhe Holanda, kreu shkon për Austrinë. Këta të fundit mposhtën “tulipanët” në ndeshjen e tretë me rezultatin 2-3, një sfidë që dhuroi spektakël. Austriakët u barazuan në dy raste nga Holanda, megjithatë në fund goli i Sabitzer mjaftoi për të marrë tre pikët dhe vendin e parë.

Ndërkohë, në ndeshjen tjetër të grupit, Franca nuk shkoi më shumë se barazimi 1-1 me Poloninë e eliminuar nga kompeticioni. Gjelat e zhbllokuan ndeshjen në fraksionin e dytë pas një penalltie të ekzekutuar saktësisht nga Mbappe, goli i parë në Europianë për sulmuesin.

The post Grupi D mbyllet me surpriza/ Austria e para dhe Franca e dyta, Holanda mbetet e treta appeared first on Gazeta Si.

Beleri mbetet në burg, Greqia: Shqipëria ka detyrimin ta lejojë të bëjë betimin si eurodeputet

By: Nevila
25 June 2024 at 20:00

Ministria e Jashtme e Greqisë ka reaguar pas vendimit të Apelit në Tiranë lidhur me cështjen e Fredi Belerit.   

“Greqia që në fillim kishte shprehur shqetësimin dhe reflektimin e saj për shumë aspekte të çështjes në lidhje me ndjekjen penale të kryetarit të zgjedhur të Bashkisë së Himarës, Fredi Beleri.

Në veçanti, rezervat lidhur me cenimin e prezumimit të pafajësisë, natyrën e provave të paraqitura, zbritjen e dënimit të tij, shqiptimin e një dënimi joproporcional dhe heqjen e së drejtës së tij për të bërë betim, me rezultat që Bashkia e Himarës administrohet prej një viti nga persona që nuk kanë legjitimitet demokratik.

 Vendimi i sotëm i Gjykatës së Apelit Tiranë vjen në mbështetje të këtyre shqetësimeve për nivelin e shtetit ligjor dhe mbrojtjen e minoriteteve në Shqipëri.

Z. Beleri sot nuk është vetëm kryebashkiaku i Himarës i zgjedhur. Ai është gjithashtu anëtar i zgjedhur i Parlamentit Evropian. Është, pra, një detyrim i autoriteteve shqiptare që të marrin të gjitha masat e nevojshme për t’i dhënë mundësinë atij të marrë pjesë në punimet e Parlamentit Evropian, duke filluar nga Plenari i tij, korrikun e ardhshëm”, thuhet në deklaratë.

The post Beleri mbetet në burg, Greqia: Shqipëria ka detyrimin ta lejojë të bëjë betimin si eurodeputet appeared first on Gazeta Si.

Paralajmërimi i Moskës për Perëndimin: Nënvlerësimi i vendosmërisë sonë do të ketë pasoja të tmerrshme

By: lia rda
25 June 2024 at 20:58

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov deklaroi se nëse Perëndimi nënvlerëson vendosmërinë e Moskës, kjo mund të çojë në pasoja “tragjike dhe fatale”, sepse Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj janë përballur me një fuqi të madhe bërthamore.

Ryabkov tha se Perëndimi nënvlerësoi “gatishmërinë e Rusisë për të mbrojtur veten dhe për të siguruar interesat e saj në çdo situatë“.

“Unë as nuk dua të supozoj se ky nënvlerësim mund të bëhet tragjik dhe fatal”, u shpreh ai, duke shtuar se Perëndimi kishte zgjedhur të përballej me një fuqi të madhe bërthamore.

“Ka disa mënyra për t’iu përgjigjur kësaj retorike dhe praktike. Ne kemi burimet për t’i përcjellë mesazhe Perëndimit në fushën e parandalimit bërthamor, edhe në mungesë të vullnetit të kundërshtarëve tanë për t’u përfshirë në dialog të matur. Por ekziston rreziku, i cili nuk mund të nënvlerësohet, që pala e tyre të gabojë. Ne do të përpiqemi të mos e bëjmë këtë”./abcnews.al

Lideri i Hamasit: Marrëveshja që përjashton armëpushimin nuk është marrëveshje

By: Xhen Sila
25 June 2024 at 20:54

Çdo marrëveshje që nuk garanton një armëpushim dhe një fund të operacioneve ushtarake izraelite kundër Hamasit në Rripin e Gazës “nuk është një marrëveshje”.

Kështu tha lideri i Hamasit, Ismail Haniyeh në një deklaratë të transmetuar nga TV satelitor al-Arabiya pas lajmit për vdekjen e motrës së tij, e cila kishte humbur tashmë tre fëmijë dhe katër nipër e mbesa në një bastisje në prill.

“Dhe nëse (Izraeli) mendon se duke vënë në shënjestër familjen time do të ndryshojë pozicionin tonë ose atë të rezistencës, ata gabojnë.”, u shpreh ai./abcnews.al

SHBA, 150 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën

By: Re Nato
25 June 2024 at 20:54

Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u konfirmua për Zërin e Amerikës nga dy zyrtarë amerikanë që folën në kushte anonimiteti.

Ndihma e re Kievit jepet si pjesë e kompetencave që gëzon presidenti për të ofruar ndihmë urgjente ushtarake një vendi tjetër në rast krizash.

Një nga zyrtarët tha se ndihma e re do të përfshinte municione për sistemet e raketave ‘HIMARS’ si dhe municione të tjera të rëndësishme. I njëjti zyrtar tha se paketa nuk përfshinte bomba thërrmuese.

I pyetur nëse pjesë e paketës do ishin edhe raketat me rreze të gjatë veprimi të njohura si ‘ATACMS’, zyrtari amerikan tha se “për arsye sigurie, nuk do të hynte në detaje të mëtejshme”.

Raketat taktike ‘ATACMS’ mund të godasin deri në 300 kilometra distancë, rreth dyfishi i distancës së raketave që ka Ukraina.

I pyetur nga Zëri i Amerikës më 12 qershor nëse Shtetet e Bashkuara i kishin dhënë Ukrainës të tjera raketa taktike ‘ATACMS’ që nga mesi i muajit mars, Shefi i Shefave të Shtabit të Bashkuar, gjenerali Charles Q. Brown tha se “Uashingtoni po vazhdon t’i ofrojë ato përmes autoritetit që gëzon presidenti për t’i dhënë ndihmë ushtarake një vendi tjetër në rast krizash”.

Rusia ka akuzuar Ukrainën për përdorimin e disa prej raketave taktike të këtij lloji të ofruara nga SHBA-ja gjatë sulmeve të kryera këtë javë brenda rajonit të Krimesë, të cilin Rusia e aneksoi në mënyrë të paligjshme në vitin 2014, si dhje ndaj rajonit rus të Belgorodit, që shtrihet në kufi me Ukrainën.

Të hënën Rusia thirri ambasadorin amerikan në Moskë për të protestuar mbi përdorimin e këtyre raketave.

Trajneri i Çekisë në panik, “ylli” i sulmit humb sfidën ndaj Turqisë

25 June 2024 at 20:36

Kanë shumë pak shanse për të arritur një kualifikim të madh, për në fazën e 1/16-ve, por duket se edhe ato pak shpresa janë shuar. Repulika Çeke do të përballet mbrëmjen e së mërkurës, me Turqinë, në përballjen e fundit të fazës së grupeve, të Euro 2024 dhe vetëm fitorja i bën punë për të siguruar ecurinë më tej, mirëpo asgjë nuk po shkon siç duhet.

“Bomberi” i skuadrës, Patrik Schick do të humbasë këtë ndeshje, me sulmuesin e Bayer Leverkusen, që iu nënshtrua ekzaminimeve mjekësore, pas dëmtimit në ndeshjen kundër Gjeorgjisë, por përgjigjet e analizave kanë treguar se sulmuesi nuk do të jetë në gjendje të luajë këtë të mërkurë.

Ky fakt ka alarmuar goxha teknikun Ivan Hasek, i cili duhet të mendojë menjëherë për një skemë të re, për të ulur sa më shumë ndjeshmërinë e boshllëkut, të lënë nga Schick dhe duhet ta bëjë shpejt, pas Turqia, pavarësisht humbjes së thellë ndaj portugezëve ka treguar se është një skuadër që bën lojë të fortë dhe di të shfrytëzojë rastet. /i.m /abcnews.al

Qipro dënon deklaratën e ministrit të Jashtëm turk: Provokuese

By: Xhen Sila
25 June 2024 at 20:34

Ministria e Jashtme qipriote ka dënuar deklaratat e ministrit të Jashtëm turk, Hakan Fidan, lidhur me përfshirjen e mundshme të Qipros në operacionet në Lindjen e Mesme.

Ministria thotë në deklaratë se “referencat për militarizimin e Qipros nga ministri i jashtëm i Turqisë, i cili ka mbajtur dhjetëra mijëra ushtarë ilegalisht në Qipro për pesë dekada, janë të kuptueshme provokuese. Republika e Qipros rekomandon ruajtjen e sigurisë në rajon dhe dënon qëndrimin turk”.

Më herët, ministri turk tha se Qipro ishte kthyer në një bazë ushtarake e Izraelit për të sulmuar në Rripin e Gazës. Sipas ministrit të Jashtëm turk, Hakan Fidan kjo rrit rrezikun që konflikti të arrijë edhe në ishullin lindor të Mesdheut./abcnews.al

Rrugëtimi në EURO 2024/ Tole: Ndeshja me Kroacinë tregoi se mund t’ia dilnim. Ekipi kombëtar ka të ardhme

By: Re Nato
25 June 2024 at 20:21

Ish futbollisti Afrim Tole thotë se ekipi kombëtar shqiptar bëri një paraqitje shumë të mirë në EURO 2024 dhe se nuk është diçka e pakët që të luash në një grup me Spanjën, Italinë dhe Kroacinë.

Në një intervistë për ‘Sport Center” në ABC News, Tole u shpreh se në ndeshjen me Kroacinë, Shqipëria mund t’ia dilte, nëse zëvendësimet do ishin bërë në kohën e duhur.

Sipas Toles, ekipi kombëtar shqiptar ka të ardhme, teksa shtoi se trajneri Sylvinho dhe stafi duhet të ulen dhe të bëjnë analiza.

“Të luash në një grup ferri nuk është pak. Flas fjalët më të mira edhe pse duhen bërë analiza. Nuk justifikoj askënd, por kanë bërë përgatitje shumë të mirë. Ka gjëra për të rregulluar. Trajneri duhet të japë argument pse nuk luajtën ata lojtarë që në pak minuta me Kroacinë krijuan raste. Sinqerisht, jam shumë i kënaqur me çdo gjë të ekipit kombëtar, ashtu edhe me tifozërinë. Është model. Ajo që i mungon kombëtares, është analiza për të ardhmen. Ky ekip ka një të ardhme, duhet përgatitur ndryshe. Nuk jam i zhgënjyer. Ndeshja me Kroacinë tregoi se mund t’ia dilnim, nëse zëvendësimet do ishin bërë në kohë. Uroj dhe besoj se Sylvinho do ulet të bisedojë dhe të shohë të ardhmen e ekipit kombëtar”, theksoi ai./abcnews.al

Pse Kate Middleton nuk e shoqëroi William dhe fëmijët te Taylor Swift

By: lia rda
25 June 2024 at 20:16

Princi William u argëtua të premten në stacionin e parë të turneut Eras në Londër. Trashëgimtari i fronit britanik u shoqërua në koncertin e Taylor Swift nga dy fëmijët e tij më të mëdhenj, Princi George dhe Princesha Charlotte. Megjithatë, shumë pyesin veten pse Kate Middleton nuk ishte me ta.

Princesha e Uellsit u rikthye në sferën publike, pas një mungese gjashtëmujore, në Trooping the Color dhe njoftoi se do të pasojnë më shumë dalje publike gjatë verës. Koncerti i Taylor Swift në kryeqytetin britanik nuk ishte një prej tyre. Duket se ai kishte një arsye të rëndësishme për të qëndruar në shtëpi.

Sipas Entertainment Tonight, Kate Middleton kishte përgjegjësinë të kujdesej për fëmijën e tyre më të vogël, Princin Louis 6-vjeçar. Mami dhe djali qëndruan në Windsor ndërsa Princi William festoi ditëlindjen e tij të 42-të me Princin George 10-vjeçar dhe Princeshën Charlotte 9-vjeçare.

Taylor Swift pritet të kthehet sërish në Wembley Stadium në gusht. Megjithatë, as këtë herë nuk duhet të presim ta shohim në tribunat e stadiumit. ” Princesha Kate nuk pritet të jetë në asnjë nga koncertet e Taylor”, tha një burim, duke shtuar “paraqitja e saj në King’s Trooping the Color nuk do të thotë se ajo është kthyer ende në një orar të plotë të detyrave zyrtare”./abcnews.al

❌
❌